משמורת ילדים בגירושין

 
החזקת ילדים היא אחד הנושאים המורכבים במסגרת הליכי גירושין. מהי משמורת ילדים? אילו סוגי משמורת ישנם? וכיצד המשמורת נקבעת? כל זאת ועוד לפניכם.
 
לא פעם במסגרת הליכי גירושין קשים, קיימת מחלוקת רבה בסוגיית החזקת הילדים, הרי היא המשמורת. בהיעדר הסכמה בסוגיה זו, אין זה מפתיע שכל הורה טוען למסוגלות הורית גבוהה יותר. תפקידו של בית המשפט הוא להכריע מי יהיה ההורה המשמורן, בכפוף לביצוע בדיקת מסוגלות הורית מטעם צוות מומחים של בית המשפט. בסופו של התהליך הצוות המקצועי יגיש לבית המשפט את חוות דעתו ולאורה הוא יכריע בסוגיה בפסק דין.
 

 

משמורת ילדים – מהי?

 
תחום משמורת הילדים מתייחס לחובתם של ההורים לדאוג לכל צרכיהם של ילדיהם המשותפים הקטינים מבחינה נפשית, פיזית ובריאותית.

הביטוי "משמורת ילדים" מתייחס לשני סוגים של משמורת: משמורת משפטית ומשמורת פיזית. משמורת פיזית מתייחסת למקום הפיזי בו יגורו הילדים לאחר הגירושין ומשמורת משפטית מתייחסת לאפוטרופסות הטבעית של ההורים ולאחריות שלהם על גידולם, חינוכם ועתידם. ברוב המקרים, ההתייחסות היא לפן הפיזי של המשמורת, ולכך נתייחס גם כאן.
 

 
עו"ד דיני משפחה - לתאום פגישה חייגו : 073-7841738
 

 

הסוגים של משמורת ילדים

 
קיימות ארבע אפשרויות הנוגעות להחזקת ילדים לאחר גירושין:

  • משמורת בחזקת האם הילדים נשארים בחזקת האם כך שהיא מוגדרת כהורה המשמורן. כפועל יוצא מכך הילדים מתגוררים אצלה באופן קבוע ולאב ישנם הסדרי ראיה בשעות וימים קבועים עם אפשרות של לינה.
  • משמורת בחזקת האב – הילדים נשארים בחזקת האב והוא יוגדר כהורה משמורן. במקרה זה הילדים יתגוררו עם האב כדרך קבע והאם תזכה להסדרי ראיה בימים ושעות קבועים ועם האפשרות ללינה.
  • משמורת משותפת – מגמה שתופסת תאוצה בשנים האחרונות במסגרתה ההורים מתחלקים במשמורת על הילדים באופן שוויוני. במשמורת משותפת הילדים מתגוררים אצל שני ההורים במחזוריות. כאן לא מוגדר הורה משמורן אחד כי אם שני ההורים.
  • משמורת מפוצלת – אפשרות זו נדירה יחסית אך קיימת. במסגרתה מפרידים בין הילדים ומחלקים את המשמורת בין שני ההורים. המשמעות: ילד אחד במשמורת האם וילד אחד במשמורת האב, כאשר להורה שאינו משמורן יהיו הסדרי ראיה עם הילד שלא נמצא בחזקתו.

הן בית הדין הרבני והן בית המשפט לענייני משפחה רשאים ומוסמכי לדון בסוגיה של משמורת ילדים קטינים.
 
 
משמורת ילדים בגירושין
 
 
 
עורך דין משמורת ילדים
 
 
 
 

 

כיצד נקבעת משמורת ילדים?

 
חוק הכשרות המשפטית מתייחס לענייני הורים וילדים, על היחסים שביניהם, והוא קובע שכל אדם שטרם מלאו לו 18 שנים ייחשב לקטין. סעיפי החוק מגדירים את חובותיהם של הורים כלפי ילדיהם הקטינים, לרבות החובה לדאוג לצרכיהם, חינוכם, לימודיהם, הכשרתם לעבודה, שמירת נכסיהם, קביעת מקום מגוריהם וייצוגם. על פי החוק על ההורים האפוטרופוסים "לדאוג לטובת הקטין בדרך שהורים מסורים היו נוהגים בנסיבות העניין". במידה ואין הסכמה של שני ההורים בסוגיית משמורת הילדים או שגיבשו הסכם שלא כובד, לבית המשפט עומדת הזכות להכריע בנושא כראות עיניו ותוך התייחסות לעיקרון טובת הילד.
 
כלומר, בהיעדר הסכמה בין ההורים בית המשפט יכריע במחלוקת ויקבע מי ההורה שיהיה מסוגל לספק לקטין את כל צרכיו באופן הטוב והראוי ביותר.
 

פנו למשרד עו"ד ורד לוי לענייני משפחה וגירושין לקבלת ייעוץ והכוונה משפטית

 
ישנם קריטריונים רבים אשר נשקלים בעת עיסוק בסוגיית משמורת ילדים ולכן חשוב שיהיה לכם ייצוג וליווי משפטי מקצועי ואיכותי. משרד עו"ד דיני משפחה - ורד לוי ניסיון עשיר בתחומי גירושין ודיני משפחה, לרבות בתחום מורכב כמו משמורת והחזקת הילדים, הדורש מיומנות ורגישות כאחד.
 
לפרטים נוספים ולקבלת ייעוץ משפטי ראשוני לא ההתחייבות, אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר ונשמח לספק לכם פתרונות משפטיים התואמים את המקרה הייחודי שלכם 073-7841738
 

 
 
 
אולי יעניין אותך גם
 
 
 
 
משמורת ילדים משותפת
 
 
4 דקות קריאה